Šta svakodnevna konzumacija crvenog mesa čini vašem tijelu

Foto: Pexels

Govedina, svinjetina, janjetina, divljač, pa čak i kozje meso spada u crveno mesa. Ovi životinjski proizvodi su bogati ključnim nutrijentima poput proteina, željeza i vitamina B12, a ako jedete meso vjerovatno će vam biti i prilično ukusni.

Slano, sočno i punog okusa, crveno meso je sveopće omiljeno većini ljudi. Statistike pokazuju da su samo u 2021. Amerikanci pojeli otprilike 111,5 funti crvenog mesa po glavi stanovnika. S obzirom na ovu veliku količinu, mogli biste se zapitati šta se dešava s vašim tijelom ako redovno jedete crveno meso.

Međutim, postoje razlozi zašto je ishrana bazirana na povrću u porastu. Stručnjaci su povijesno tražili da Smjernice o ishrani za Amerikance daju konkretnije preporuke u vezi sa konzumacijom crvenog mesa, a javne zdravstvene organizacije poput Svjetskog fonda za istraživanje raka preporučuju ograničavanje crvenog mesa na najviše tri porcije sedmično. Uprkos brojnim hranljivim sastojcima crvenog mesa, kako se ispostavilo, vijesti nisu baš pozitivne – pogotovo kada se ne konzumira u zdravoj mjeri.

Holesterol

Holesterol — i LDL (loša vrsta) i HDL (dobra vrsta) — važan je pokazatelj kardiovaskularnog zdravlja. Kako se ova voštana tvar gradi u vašim krvnim žilama, može suziti prostor za putovanje krvi bogate kisikom, na kraju čak i uzrokovati blokade koje uzrokuju srčani ili moždani udar.

Nažalost, svakodnevno jedenje hamburgera ili kotleta neće učiniti nikakvu uslugu vašem holesterolu. Posebno je crveno meso poznato po povećanju LDL-a. Istraživanje sa Univerziteta u Oksfordu čak je otkrilo da se rizik od koronarne bolesti srca kod ljudi povećao za 18 posto na svakih 50 grama dodatnog prerađenog crvenog mesa koje jedu dnevno, i porastao za 9 posto na svakih 50 grama neprerađenog mesa.

Možete povećati rizik od dijabetesa tipa 2

Može se činiti da dijabetes tipa 2 ima veze samo s vašim unosom ugljikohidrata, jer ovo stanje uključuje regulaciju šećera u krvi u tijelu. Ali proteini poput crvenog mesa također mogu utjecati na to da li ćete razviti tip 2 ili ne. U 2014., studija u časopisu Nutrients zaključila je da je konzumacija mesa dosljedno povezana s rizikom od dijabetesa tipa 2. Istraživači su nagađali da bi to moglo biti zato što crveno meso može povećati upalu, povećati tjelesnu težinu ili povećati visceralnu masnoću – što su svi poznati faktori u razvoju dijabetesa.

S druge strane, istraživanje iz 2022. koje je procijenilo 21 randomiziranu kontroliranu studiju pokazalo je da crveno meso ne utječe na faktore rizika za dijabetes tipa 2 kao što su inzulinska rezistencija i funkcija beta stanica pankreasa. No, dok daljnja istraživanja ne donesu više jasnoće, možda bi bilo najbolje da se smanjite na odreske ako znate da ste u opasnosti od dijabetesa. Da biste napravili izbor koji je pogodan za šećer u krvi, počnite s našom listom od 50 najboljih namirnica za osobe s dijabetesom.

Mogli biste se osjećati više energije

Protein nije jedina nutritivna superzvijezda u govedini, svinjetini, jagnjetini i divljači. Vitamina B12 i željezo takođe ima u izobilju u crvenom mesu. Možda nećete previše razmišljati o ovim mikronutrijentima osim što ih primijetite u svom multivitaminu, ali oni imaju značajnu ulogu u vašem zdravlju. Obje su važne komponente u održavanju vaše energije.

Možete povećati rizik od raka debelog crijeva

Još jedna loša strana svakodnevne navike konzumiranja crvenog mesa: možda povećavate svoje šanse da dobijete kolorektalni karcinom. Istraživanja su se akumulirala u posljednjih nekoliko decenija, uključujući studiju Odeljenja za medicinsku onkologiju Instituta za onkologiju na Univerzitetu u Istanbulu iz 2015. objavljenu u Oncology Reviews, koja ukazuje na vezu između veće potrošnje mesa poput govedine, svinjetine i jagnjetine i veća vjerovatnoća od ove bolesti crijeva.

Vrijedi napomenuti, međutim, da izgleda da svo crveno meso nema iste efekte. Iako se čini da crveno meso povećava rizik, prerađeno crveno meso ima još veći utjecaj na razvoj raka debelog crijeva. Prema Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka SZO, crveno meso je klasifikovano kao kancerogen grupe 2A, što znači da je “vjerovatno kancerogeno za ljude”. Prerađeno crveno meso, s druge strane, klasifikovano je kao kancerogen grupe 1 — supstanca za koju se zna da izaziva rak.

(Izvor: Klix.ba)

scroll to top