U raznim dijetama koje pretražujete kako biste svoju hranu pretvorili u zdrav obrok, sigurno ste naišli na dio gdje se naglašava doba dana i vrijeme kada se preporučuje da jedete.
Međutim, to zavisi i od drugih faktora, ne samo od naše slobodne volje, već i od obaveza koje imamo u toku dana, lijekova, pa čak i od slobodnog vremena za obrok drugih ljudi.
Ipak, to ne znači da vrijeme obroka nije važno. U stvari, kako prenosi Health Line, istraživanja sugerišu da doba dana u koje jedemo i količina vremena koje protekne između obroka mogu imati velike efekte na naše zdravlje.
Zašto je bitno u koje vrijeme jedemo?
Prije svega moramo da razumijemo da naše tijelo drugačije vari hranu u različito doba dana. Drugo, vrijeme kada ćemo da jedemo dosta utiče na spavanje i buđenje, drugim riječima, to je unutrašnji sat tijela koji prvenstveno reaguje na vrijeme.
Dakle, naše navike u ishrani i cirkadijalni ritmovi su u stalnoj interakciji.
Najzdravije vrijeme za jelo
Održavanje tačnog rasporeda obroka iz dana u dan je povezano sa gubitkom težine i povećanjem energije.
Doručak
Doručak je prvi vid unosa energije na početku dana, nakon duge noći. Neki ljudi žele da doručkuju u prvih nekoliko sati nakon ustajanja, dok drugi više vole da sačekaju kasnije tokom dana kada im se apetit poveća da bi imali prvi “pravi” obrok. Svaki izbor nosi sa sobom prednosti. Nekoliko studija je pokazalo da preskakanje doručka može uticati na kvalitet ishrane. Tačnije, preskakanje doručka može dovesti do unosa više kalorija tokom ručka. Redovan doručak je jedna od bitnijih stavki kada ste na misiji skidanja kilaže.
Ručak
Pored redovnog doručka, studije sugerišu da raniji ručak može da pomogne ljudima da izgube težinu. Zadržavanje većeg dijela kalorijskog unosa u ranijim satima dana, ranijim doručkom ili ručkom, može veoma da koristi za metaboličko zdravlje.
Večera
Kada dođe vrijeme za večeru, jedenje ranije uveče i izbjegavanje visokokaloričnih obroka neposredno prije spavanja ili tokom cijele noći može da doprinese boljim zdravstvenim rezultatima. Takođe, kasniji obroci vam odmažu u gubljenju kilograma, zato što tada i zbog umora tijela i ostalih procesa koji su sporiji, jača hrana teže naleže na želudac i zadržava se, prenosi Telegraf.
(Izvor: Nezavisne novine)