Najvažniji hormon za spavanje je melatonin, koji proizvodi naša pinealna žlijezda (epifiza). Što je duži san, više će biti i melatonina, koji utiče i na ženske hormone i pomaže u regulisanju menstrualnog ciklusa. Ovaj hormon se bori i protiv degeneracije nerava, ubrzane tokom Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti. Njegova proizvodnja u tijelu je najveća pred sam pubertet, a onda se stabilizuje do 40. godine. Poslije 90. godine, nivo melatonina opada.
Naučnici su otkrili da supstance koje utiču na melatonin možemo naći i u hrani. Konkretno, serotonin i antioksidansi kojih ima u nekom voću može da pomogne da lakše zaspimo, duže spavamo i rjeđe se budimo.
Takav je slučaj sa trešnjama, kao i kiviju koji je dostupan u dužem periodu tokom godine, pišu Nezavisne novine.
Jedinstveni hemijski sastav čini ih blagotvornim za sve one koji imaju muke sa snom. Serotonin je, zapravo, prekursor melatonina. Istraživanja su pokazala da je dovoljno pojesti kivi jedan sat prije spavanja, svake večeri tokom četiri sedmice. Kod trećine ispitanika je, zahvaljujući tome, došlo do značajno ranijeg padanja u san i mnogo rjeđeg buđenja.
Njihovo ukupno vrijeme spavanja, baš kao i efikasnost sna, odnosno količina odmora su se značajno povećali, tvrde istraživači.