Prehrana bogata povrćem, cjelovitim žitaricama i grahoricama može smanjiti rizik od razvoja raka crijeva kod muškaraca za više od petine, pokazalo je opsežno američko istraživanje.
Nova studija provedena u Sjedinjenim Američkim Državama kojom je bilo obuhvaćeno 79.950 muškarca otkrila je da je u onoj grupi koja je konzumirala najveće količine zdrave biljne hrane rizik od razvoja raka debelog crijeva bio za 22 posto manji u usporedbi s onima koji su jeli najmanje količine takvih namirnica.
Kolorektalni rak je treći najčešći rak u svijetu. Od njega u svijetu oboli svaki 23. muškarac i svaka 25. žena, rekao je naučnik Jihye Kim s južnokorejskog Univerziteta Kyung Hee.
Istraživanja su pokazala da je loša prehrana jedan od glavnih čimbenika rizika za rak debelog crijeva. Srećom, postoji mnogo namirnica koje možemo uključiti u svakodnevnu prehranu kako bismo se što lakše borili protiv ove smrtonosne bolesti. Kako objašnjavaju dijetetičari, unos određenih namirnica može smanjiti rizik od raka debelog crijeva. To su: grah, mahunarke, bobičasto voće, orašasti plodovi, mrkva, špinat i brokula.
Tim tim naučnika zaključuje da je povezanost između načina prehrane i razvoja raka debelog crijeva jasnija kod muške populacije, kod koje je rizik od tog tipa raka veći.
Za potrebe studije, objavljene u časopisu BMC Medicine, ispitanici su odgovarali na više pitanja: koliko često jedu određenu hranu i konzumiraju napitke s popisa s više od 180 stavki, kao i o veličini porcija.
Pretpostavljamo da antioksidansi iz namirnica poput voća, povrća i cjelovitih žitarica pridonose smanjenju rizika od razvoja raka debelog crijeva jer suzbijaju razvoj hroničnih upala, koje mogu rezultirati rakom.
S obzirom na to da je u muškaraca uočen veći rizik od raka debelog crijeva nego u žena, smatramo da bi rezultati istraživanja mogli pridonijeti da se pojasni zašto je konzumiranje većih količina zdrave biljne hrane povezano sa smanjenim rizikom od raka debelog crijeva u muškaraca, ali ne i u žena.
(Izvor: Klix.ba)