Jedna od četiri osobe jede više od 50 grama prerađenog mesa dnevno, a šest od deset nije svjesno da to povećava rizik od raka crijeva.
Na svakih 50 grama prerađenog mesa koje ljudi pojedu, kada se jedu na redovnoj osnovi, ima 16 posto veću vjerovatnoću da će razviti rak crijeva u odnosu na one koji ga ne konzumiraju, prenosi Mirror.
Globalno istraživanje također pokazuje da je svaki deseti slučaj raka crijeva kod žena i 14,5 posto slučajeva kod muškaraca povezan s redovnom konzumacijom prerađenog mesa poput slanine, kobasica, šunke itd.
Međutim, istraživanje na 2.000 odraslih pokazalo je da više od četvrtine (27 posto) nema zabrinutost zbog utjecaja prerađenog mesa na njihovo zdravlje ili povećane opasnosti od raka crijeva.
Prerađeno meso definira se kao svako meso koje je konzervirano dimljenjem, sušenjem, soljenjem ili dodavanjem hemijskih konzervansa.
Određene hemikalije koje se dodaju mesu da bi ga sačuvale, kao što su nitrati, reaguju s tijelom kada se jedu – i upravo ta reakcija, između ostalog, doprinosi povećanju rizika od raka crijeva.
Također, se pokazalo da su četiri od pet anketiranih bili ljudi, koji jedu u prosjeku 40 grama prerađenog mesa dnevno, a četvrtina jede više od 50 grama dnevno.
Istraživanje je naručeno za Sedmicu akcije prevencije raka Svjetskog fonda za istraživanje raka, a ove godine ima za cilj da istakne vezu između prerađenog mesa i raka crijeva.
(Izvor: Klix.ba)