Osam simptoma koji ukazuju na nedostatak magnezijuma

Magnezijum je osmi najčešći mineral na Zemlji, treći najčešći mineral u morskoj vodi i četvrti najčešći mineral u ljudskom tijelu.

Najzastupljeniji je u kostima i zubima, a potom u mišićnom tkivu.

Njegova uloga u našem organizmu je od velikog značaja, jer pomaže u stimulisanju metaboličkih procesa, održava zdrave kosti i zdravo srce, igra veliku ulogu u nivelisanju energije.

Svakoj ćeliji u ljudskom tijelu potrebna je adekvatna doza magnezijuma, inače je njena funkcija narušena. Zajedno sa kalcijumom, magnezijum reguliše električne impulse u ćelijama.

Manjak magnezijuma može da izazove brojne zdravstvene tegobe i stanja, a kako tijelo ne može samostalno da proizvodi ovaj mineral, potrebno ga je unositi kroz hranu i piće.

Simptomi koji mogu da ukažu na manjak magnezijuma u organizmu su glavobolja, migrene, umor, vrtoglavica, pospanost, nervoza, bolovi u mišićima i grčevi u mišićima.

S obzirom na to da organizam pokušava da nadomjesti manjak unijetog magnezijuma tako što ga izvlači iz kostiju, produženi periodi nedostatka ovog minerala nisu bezazleni.

Faktori koji utiču na nedostatak magnezijuma u organizmu danas su veoma česti.

U njih spadaju izloženost stresu, često konzumiranje alkohola i/ili gaziranih napitaka, loš san, povišen krvni pritisak, dijareja, upotreba oralnih kontraceptiva, kao i problemi sa crijevima ili bubrezima.

Manjak magnezijuma može da se javi i kod trudnica i sportista koji se izlažu većim fizičkim naporima.

Dobar izvor magnezijuma su pojedine namirnice poput spanaća i drugog tamnozelenog lisnatog povrća, badema, sjemenki suncokreta i bundeve, lanenog sjemena, pasulja, avokada i crne čokolade.

scroll to top