Cijene osnovnih životnih namirnica ne prestaju rasti. Piletina je ponovo poskupjela. Cijena kilograma pilećeg filea skoro da je jednaka cijeni kilograma govedine. Sve je teže kupiti meso i Nizami, koja u jednom tuzlanskom naselju tokom dana prodaje domaće orahe, jer od minimalne penzije koju prima njen suprug, oboje, sada u vremenu inflacije ne mogu živjeti. Nisu nikada ni mogli, priča nam Nizama, ali naročito sada, kada su cijene, čak i osnovnih životnih namirnica više nego ikada.
„Mlijeko, proizvodi što se svaki dan koriste, jaja, ulje, šećer, ovo što se najviše koristi, ne možemo živjeti dok ne kupimo hranu. Meso mi i ne pada na pamet, prvo moramo plaititi obaveze, državi dat pa nama šta ostane“, kaže nam Nizama.
A većini ne ostaje uglavnom ništa, posebno penzionerima, koji mnogo novca daju i na lijekove. Među njima je i Nedžad, koji, kako kaže, ne bi mogao dostojno živjeti bez pomoći svoje djece.
„Samo da uporedim brašno, kad je bila penzija 340 KM mogao sam kupit 22 vreće brašna, sad ne mogu 15, da nam hoće vratiti cijene što su bile prije. Kad saberem meni i ženi ostane po jedno 50 KM samo za hranu, kad sve odbijemo“, priča nam Nedžad.
A za 50 KM, prema trenutnim cijenama mesa u bh. marketima, možete kupiti tek tri i po kilograma pilećeg filea. U posljednjih desetak dana, ova vrsta mesa je ponovo poskupjela, međutim otkupljivači i prerađivači piletine tvrde da su cijene i niske, u odnosu na troškove proizvodnje.
„Cijena filea je po kategorizaciji mesa, izuzetno kvalitetno i dobro meso, ali ono je nažalost jefitnije od crvenog, faširanog mesa, samo još u BiH je kilogram faširanog mesa skuplji nego kilogram filea“, rekao je Edin Jabandžić, predsjednik Koordinacionog odbora peradara, živinara BiH
Cijenu često diktira i uvoz, tvrdi Jabandžić.
„Nekoliko stvari mi stalno molimo i aludiramo vlastima, a to je da se uvoz kontroliše, mi smo u prošloj godini uvezli preko 11,5 hiljada tona piletine u Bosnu i Hercegovinu, a to je gotovo jedna trećina ukupnih potreba piletine u našoj zemlji“.
A s obzirom da je uvozna hrana uglavnom i jeftinija, iz Udruženja potrošača TK smatraju da će kupci i dalje birati ono što mogu i platiti.
„Nije se puno učinilo, nažalost proljeće odmiče i očito je da će i ova godina biti uvozno određena, ne samo potrošačkom robom nego i hranom za životinje“, kazao je Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača TK.
Međutim, analitičari imaju dobre vijesti. Do velikog pojeftinjenja neće doći, ali do stagnacije cijena hoće.
„Očekivanja su MMF-a i drugih organizacija da će doći do pada inflacije u BiH. Bit će to manji nivo nego u prošloj godini. To ne znači da će vratiti cijene na prethodne nivoe, to samo znači ublažavanje inflatornog nivoa, to znači pad trenda rasta cijena“, kazao je Admir Čavalić, ekonomski analitičar
Dok do toga ne dođe, građani će i dalje, čini se, morati dobro razmišljati šta će kupiti, jer većini, plate koju zarade kao i penzije koju su davno zaradili, ne mogu zadovoljiti mjesečne troškove.
(Izvor: RTV Slon)