Tjestenina “Drina” iz goraždanskog pogona ide na tržište Austrije i Švicarske

Goraždanka Ćamila Bešlija tradicionalnom načinu proizvodnje tjestenine podučava radnice u novom pogonu koji je u Goraždu pokrenut prošle godine, a u kojem se danas proizvodi 18 različitih vrsta tjestenine brenda “Drina”.

Makaroni, pilav, jufke, a uskoro i bosanski lokum pod imenom “Drina” uskoro bi se mogao naći i na švicarskom i austrijskom tržištu.

Prije 20 godina Ćamila je u potrazi za poslom pokrenula vlastitu proizvodnju tjestenine i kolača u prizemlju kuće u Goraždu. Danas je u penziji, a zanat “ispečen” na najboljim domaćim receptima odlučila je podijeliti u novom pogonu pokrenutom na Drini.

“Vrijeme pokazuje koliko smo kvalitetno radili. Naša tjestenina je bila tražena, a proizvodili smo i kolače, bosanski lokum do zadnjeg. Ovdje su ubacili tjesteninu sa paprikom i špinatom, a uskoro će početi proizvodnja bosanskog lokuma. Najvažnije je pripremiti tijesto. Recepti za tradicionalne proizvode su jednostavni, brašno, voda, friška jaja i iskustvo”, priča Ćamila.

Tjestenina se priprema upravo tako po tradicionalnim receptima.

“Zna se kako se pravi pilav, mijesi se tijesto za jufku, pa se natire, razvuče, reže, a sad to sve radi mašina. Najkomplikovanije su spiralne makarone jer treba tijesto pripremiti da se fino motaju i da budu kvalitetne kad se kuhaju. Sve ostalo je manje više, pilav, tarhana…Proces su savladale, ali je potrebna vještina i iskustvo, to je zanat, a zanat se uči”, kaže Ćamila.

Dodaje da je od ovog posla svojevremeno mogla solidno zaraditi.

“K'o od šale smo proizvodili i do 150 kilograma tjestenine, a pečena jufka je bila broj jedan. To je baš specijalitet. Jufka se natire, razvlači, suši, peče, pakuje i ovdje sada radimo pečenu jufku, a ja sam radila i tanku i slatku. Ako uložite trud i imate volju sve možete”, kaže Ćamila.

Najvažnije je da su svi proizvodi tradicionalni, domaći i bez vještačkih dodataka i primjesa.

“Zdravo i prirodno po tome smo i mi bili prepoznatljivi, a i ovo će”, kaže ova vrijedna domaćica.

Iako ima 70 godina vještinama proizvodnje tjestenine na tradicionalan način podučava i Elmiru Bajrami, magistricu prehrambenih tehnologija sarajevskog univerziteta koja je sretna zbog posla koji je dobila

“Za mene je fascinantno kako sam uspjela dobiti ovaj posao. Prezadovoljna sam i svaki proces koji sam naučila je zahvaljujući teti Ćamili, ona nas podučava i onim sitnicama i detaljima neophodnim da brže i kvalitetnije radimo”, kaže Elmira.

scroll to top