Kvasac je neophodan sastojak mnogih recepata uključujući hljeb, kiflice, tijesto za pizzu i većinu pogača. Pomoću kvasca tijesto diže, što rezultira mekoćom tijesta.
Za potrebe pečenja obično se prodaje kao instant ili aktivni suhi kvasac – svijetlosmeđi prah sastavljen od kvasca koji se naziva Saccharomyces cerevisiae.
Suhi kvasac aktivira se u prisustvu vode i šećera, tako nastaju mjehurići ugljičnog dioksida koji se zaglave u gustom tijestu. Zatim se šire na sobnoj temperaturi ili kada su izloženi vrućini, što dovodi do dizanja tijesta.
Ovaj proces dizanja rezultira većom, mekšom strukturom od one koja se ne diže, poput somuna i krekera.
Možeda ste se nekada zapitali da li je moguć proces dizanja tijesta bez kvasca. Srećom, nekoliko drugih sastojaka preslikava djelovanje kvasca.
Evo tri najbolje zamjene za kvasac.
Prašak za pecivo
Prašak za pecivo osnovni je sastojak za mnoge recepte. Poput kvasca, prašak za pecivo djeluje kao sredstvo za podizanje tijesta.
Djeluje na dva načina u dodiru s tečnošću i toplinom
Kada se navlaži, kiselina reagira sa sodom bikarbonom i stvara mjehuriće ugljičnog dioksida. Kada se zagriju, ovi se mjehurići plina šire i dovode do porasta tijesta.
Prašak za pecivo odmah reagira kada je izložen tečnosti i toploti. Stoga, za razliku od upotrebe kvasca, upotreba praška za pecivo ne zahtijeva dodatno vrijeme dizanja. Iz tog razloga koristi se za brzo podizanje tijesta za palačinke, kukuruznog kruha, keksa i kolača.
Soda bikarbona
Također, možete koristiti sodu bikarbonu u kombinaciji sa kiselinom da zamijenite kvasac. Soda bikarbona i kiselina djeluju zajedno kako bi izazvale iste reakcije kao prašak za pecivo.
Međutim, ako zasebno koristite sodu bikarbonu ili kiselinu, pekarski proizvodi se neće povećati – trebate ih kombinirati da bi došlo do reakcije.
Primjeri kiselina koje se koriste zajedno sa sodom bikarbonom za repliciranje kvasca uključuju:
limunov sok
mlijeko i sirće pomiješani u omjeru jedan prema jedan
Da biste u receptu zamijenili kvasac sa soda bikarbonom i kiselininom, polovinu potrebne količine kvasca zamijenite sodom, a drugu polovicu kiselinom.
Na primjer, ako recept zahtijeva dvije kašike kvasca, jednostavno upotrijebite jednu kašiku sode bikarbone i jednu kašiku kiseline.
Kao i kada koristite prašak za pecivo, upotreba sode bikarbone i kiseline ne zahtijeva vrijeme porasta, a efekti rasta neće biti toliko snažni kao kod kvasca.
Kiselo tijesto
Starter od kiselog tijesta sadrži kvasac koji se prirodno javlja. Napravljen je od brašna i vode, a koristi se za izradu kruha od dizanog tijesta, koji ima pomalo oštar okus u prirodnom procesu fermentacije kvasca.
Fermentacija startorom od kiselog tijesta djeluje na isti način kao i instant kvasac, stvarajući u tijestu mjehuriće ugljičnog dioksida kako bi se podiglo.
Možete koristiti šoljicu (300 grama) startera od kiselog tijesta da biste zamijenili jedno pakovanje kvasca od dvije kašike.
Ako vam je gusto, smanjite količinu brašna u receptu, a ako je rijetko ili smanjite količinu tečnosti ili povećajte količinu brašna da biste postigli ispravnu teksturu. Korištenje startera od kiselog tijesta umjesto kvasca također zahtijeva približno dvostruko više vremena za podizanje tijesta.
(Izvor: Klix.ba)