Krenuo izvoz goveđeg mesa iz BiH u Tursku – otkud meso za izvoz i ko su izvoznici?

Ilustracija

Ponovo je krenuo izvoz goveđeg mesa iz BiH u Tursku. Ove godine biće izvezeno 1000 tona, a prva pošiljka otišla je jučer. Statistika pak govori da nema dovoljno domaćeg mesa koje bi zadovoljilo potrebe bh. građana. Postavlja se pitanje otkud meso za izvoz, a još je veće pitanje ko su izvoznici.

Kompanijama iz Republike Srpske i Federacije BiH omogućen je izvoz na tursko tržište na osnovu Sporazuma o slobodnoj trgovini BiH i Turske. To je dokaz da kompanije ispunjavaju standarde s ciljem plasmana domaćih proizvoda na tržište Turske, kaže ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac: “Iako je tvrtka iz Federacije potpisnica ugovora o spoljnotrgovinskom prometu goveđim mesom sa Turskom, insistiram na tome da najmanje 50 posto sirovine bude osigurano iz Republike Srpske.”

Od ugovorenih 1000 tona goveđeg mesa, u prvom kontigentu bit će izvezeno oko 300 tona, kažu u kompaniji ZP komerc iz Bijeljine, koja će izvesti govedinu sa svojih farmi. Što se tiče cijene, poljoprivrednici očekuju od 5,6 do 5,8 maraka po kilogramu žive vage.

Direktor ZP komerc Bijeljina Đorđe Rosić: “Ako se nastavi sa ovim trendom na izvozu junećeg mesa za Tursku, stočarska proizvodnja bi napokon mogla postati rentabilna i nadamo se da bi mogli povećati kapacitete za tov.“

Izvoz iz Federacije, kako smo nezvanično doznali pripao je firmi osnovanoj prije nekoliko godina pod nazivom “Š-Ridža“ sa sjedištem u Olovu u vlasništvu Amre Orić, supruge Nasera Orića. Nismo uspjeli stupiti u kontakt sa vlasnicom firme kako bismo saznali koliko će biti izvezeno mesa iz Federacije i po kojoj cijeni.

Firma „Šišović“ Rakitno koja je prije dvije godine izvozila meso u Tursku, sada, kaže direktor Damir Patković, neće izvoziti jer im cijena ne odgovara: “Cijena koju su oni ponudili za vakumirano meso je niska i mi bismo morali ucijeniti naše proizvođače žive stoke na nerealno nisku cijenu.“

Mesa nema dovoljno ni za naše potrebe a kamoli da se izvozi, kaže Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije: “To su po meni lično neke muljaže i petljavine. Zašto izvoziti meso, a onda uvoziti evropsko smeće? Nenormalne stvari se dešavaju, meni je generalno to sumnjivo i od toga domaći proizvođači neće imati nikakve koristi. Tovovi se lagano gase i ne znam uopće od koga otkupljuju to meso koje se izvozi.“

Prošle godine u Tursku je iz naše zemlje izvezeno rashlađenog mesa u vrijednosti 5,3 miliona maraka. Da su uvoz i izvoz goveđeg mesa nesrazmjerni pokazuju i podaci Vanjskotrgovinske komore BiH odnosno Agencije za promociju izvoza.

Direktor Agencije Enes Ališković: “BiH je u 2022. godini ostvarila izvoz mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 127 miliona maraka što je povećanje 15 % u odnosu na 2021. godinu. Vrijednost uvoza je daleko veća i iznosila je 517 miliona maraka. Kao što možemo vidjeti iz ovih podataka, BiH ostvaruje prilično veliki debalans, jer domaće količine ne zadovoljavaju potrebe bh. tržišta.“

Izvoz mesa iz naše zemlje u Tursku je prije par godina bio pod istragom SIPA. Naime, nakon razornih poplava u BiH 2014. godine Republika Turska je dozvolila bescarinski uvoz 15.000 tona mesa godišnje iz BiH.

Međutim, afera velikih razmjera, koja je doslovno zataškana, izbila je nakon što su pojedini mesoprerađivači uz pomoć veterinara počeli falsificirati dokumentaciju, prevashodno ušne markice i pasoše životinja. Mesari su uvozili meso iz susjednih i još nekih država, a potom ga izvozili u Tursku kao domaći proizvod.

Prema nalazima SIPA-e iz Poljske je uvezeno čak 330 tona mesa. Određena količina je kao bh. proizvod završila na turskom tržištu, a ostatak su pojeli bh. građani. Isto se desilo i s rumunskim mesom.

(Izvor: Federalna.ba)

scroll to top