Toliko recepata iz kuhinja širom svijeta počinje prženjem bijelog luka na ulju, a dovoljan je samo miris i da hrana već dobije drugu notu. Početkom hladnijeg perioda kreće i sezona bijelog luka. Može da bude dio većine jela, pa bi bilo dobro da ga imamo u kuhinji u svakom trenutku.
Kako čuvati glavicu bijelog luka?
Prije svega, prilikom kupovine bijelog luka, obratite pažnju da su njegova čehna čvrsta. Ako je bijeli luk mekan, znači da će se brzo pokvariti. Glavice bijelog luka čuvajte na hladnom i suhom mjestu sa dovoljno cirkulacije vazduha. Zato izbjegavajte da ga stavljate u frižider osim ako ne planirate da ga iskoristite u roku od nekoliko dana.
Kako čuvati neoljuštena čehna bijelog luka?
Ako ste otkinuli nekoliko čehna više nego što vam je bilo potrebno, ne brinite se. Samo čuvajte neoljuštena čehna sa preostalim glavicama bijelog luka. U slučaju da ste primijetili da bijeli luk klija, obavezno odrežite sve zelene izdanke, a onda možete da ga koristite. Iako nisu štetni, ovi izdanci mogu da imaju gorak ukus.
Čuvanje očišćenog čehna bijelog luka
Pošto kora djeluje kao zaštitni premaz, očišćeni bijeli luk pokvariće se brže od neoljuštenog. Čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi, u frižideru. U ovakvom stanju rok trajanja mu je do tri dana.
Zamrzavanje bijelog luka
Da, bijeli luk može da se zamrzne. Pošto je namirnica koja se često koristi dobro je da imamo zalihe. Bijeli luk možete da zamrznete u svakom obliku: cijele glavice, oljuštene i narendane.