Krajem prethodne godine građane Bosne i Hercegovine, ali i Tuzlanskog kantona zahvatio je val poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Prvenstveno je to bio porast cijena brašna, hljeba, ulja, kafe, nafte i naftnih derivata, a već danas svjedočimo i poskupljenju mesa i mesnih proizvoda.
Novi udar na džepove građana izazvalo je porast cijene piletine i to za oko 30 posto, pa ukoliko žele kupiti kilogram bijelog mesa u pojedinim marketima kupci će morati izdvojiti i do 15 KM. Iz Udruženja potrošača Tuzlanskog kantona navode kako najveći uticaj na porast cijena ima globalna politička situacija.
“Svi u lancu proizvodnje gledaju da uzmu što više koristeći vojno političku situaciju da moraju da povećaju cijene. A zašto je rast cijena, zašto toliki rast cijena sa hranom koja je proizvedena prošle godine, ništa od hrane prehrambenih proizvoda vezano za žitarice nije od ove godine nego od prošle godine”, rekla je Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača “Klub potrošača TK”.
Na porast cijena piletine veliki utjecaj ima i rast cijena stočne hrane, posebno u ovom periodu kada stagnira izvoz kukuruza u Srbiju i Mađarsku. Iz Udruženja peradara Federacije Bosne i Hercegovine navode kako se i ovaj sektor našao pod udarom divljanja cijena i nedostatka žitarica, te da očekuju da se dio sredstava iz Budžeta Federacije usmjeri i na peradarsku proizvodnju.
“ Nama ako ne bude država pomogla što se tiče prolaza same žitarice na granicama, jer već 15 dana nemamo grama uvoza žitarica u BIH, i mislim da se moraju malo veće vlasti uključiti da bi se to odblokiralo, inače mislim da koja god je cijena kada nemamo od nečega proizvesti, ne bi ga bilo nikako, morali bi se neki uvoz iz zamrznutog tražiti. Žitarica je najveći problem i mislim da je ovo neki maksimum piletine koji će biti za kupce”, rekao je Nermin Ahmić, predsjednik Udruženja peradara ZDK.
S druge strane, Bulić navodi kako porast cijena godi i trgovcima, ali i nadležnim organima što dokazuje i reakcija na Prijedlog diferenciranja stope PDV-a koje se odnosi na ukidanje akciza na određeno vrijeme, te da će građani na kraju morati izaći na ulice jer će biti gladni.
“Svima onim koji prodaju jako godi ovaj rast cijena, godi trgovcima, proizvođačima, državnoj vlasti. Mi smo vidjeli kako su se ponašali vezano za Prijedlog diferenciranja stope PDV-a za ukidanje akciza na određeno vrijeme, znači rast cijena odgovara svima u lancu, od najsitnijeg poljoprivrednog proizvođača pa do vrha države”, kazala je Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača “Klub potrošača TK”.
Pandemija korona virusa, izolacija, stagnacija proizvodnih i prodajnih sektora te uslužnih djelatnosti, razlozi su zbog čega je došlo do porasta cijena kako bi se domaća ekonomija oporavila, međutim ratno stanje u Ukrajini i narušavanje svjetske ekonomije, otežanog uvoza i izvoza odrazilo se i na porast cijena namirnica na domaćem tržištu.
Nakon poskupljenja brašna, ulja, hljeba i goriva, ni poskupljenje piletine, građane nije puno iznenadilo.
Do kada će cijene osnovnih životnih namirnica rasti još uvijek se ne zna, a ono što se zna jeste da građani šutnjom trpe i nadaju se da ne dođe do svjetskog rata.
(Izvor: RTV Slon)