Priželjkivali smo kraj pandemije, ali ne ovakav, sve češće se može čuti u javnosti, posebno proteklih dana, nakon što su posljedice ruske invazije na Ukrajinu i sankcije Rusiji zahvatile i BiH.
Nemoguće je bilo očekivati da ekonomsko kažnjavanje jedne od najmoćnijih država na svijetu neće imati dalekosežne posljedice, međutim, sve se počelo odvijati praktički preko noći. Od nafte do hrane, u mnogočemu cijeli svijet ovisi o Rusiji i Ukrajini, gledajući zajednički, najvećim izvoznicima pšenice i kukuruza na svijetu, pa su i cijene svega porasle. Pa što u tom slučaju može BiH? Odgovor je jasan – proizvoditi.
O tome je više za Večernji list BiH govorio Zoran Raič, predsjednik udruge “Hercegovački plodovi Mediterana”.
Obogaćivanje zemlje
”U ovoj fazi aktuelna je sadnja krompira i treba je pojačati, osobito za vlastite potrebe, a i ko prodaje. I ratarsku smo proizvodnju podcijenili. Kod nas jesu usitnjene parcele, ali može se raditi, ima zemljišta za posijati pšenicu, ječam… Ukrajina je najveća žitnica u Evropi, jedna od najvećih na svijetu i doći će do oscilacija. Ne kažem da će nedostajati pšenice, ali dobro je imati za vlastite potrebe”, priča Raič.
Podsjeća i na cijenu gnojiva koja je jako porasla.
”Negativno je to što je materijal jako poskupio, u nekim gnojivima i do 300 posto, ali treba se dijelom vratiti i stočarstvu pa tako doći do gnojiva i obogatiti zemlju kako bismo ovdje imali proizvodnju koja će nas prehraniti”, priča za Večernji list Zoran Raič.