Većina ljudi koji paze na svoje zdravlje izbjegava rafinisani šećer, ali često prave izuzetke kada se radi o kafi i omiljenim gaziranim sokovima, pa i u pripremi omiljenih poslastica.
Danas, međutim, postoji veliki izbor prirodnih zaslađivača zdravijih od šećera koji neće promijeniti ukus vašeg omiljenog napitka – možda će ga i poboljšati. Dakle, evo čime sve možete da se zasladite.
Zaslađivači su laboratorijski proizvedene zamijene za šećer, ali se mogu dobiti i proizvodnjom iz nekih biljaka koje prirodno sadrže šećere. Svi niskokalorijski i nekalorijski zaslađivači su mnogo puta slađi od običnog šećera i potrebna je samo mala količina zaslađivača da zamijeni kašiku šećera. Oni nemaju kalorijske vrijednosti.
Danas se zaslađivači mogu naći u velikom broju različitih proizvoda, od dijet pića, preko guma za žvakanje, slatkiša, sladoleda, sokova i naravno proteinskih suplemenata. Pored toga, prirodne zamijene šećera mogu da budu jednako dobre, ako ne i bolje opcije zamijene za šećer obzirom da imaju manje kalorija. U svakom slučaju ni jedan vještački zaslađivač niti prirodna zamijena za šećer i nije prečica do boljeg izgleda.
Zdrava ishrana i balansiran pristup hrani sve je zastupljeniji u Srbiji, ali veliki broj se pomalo “izgubi” u moru različitih savjeta i preporuka koje pronalaze na Internetu, pa iz jedne krajnost lako odu u drugu.
Domaći i svjetski stručnjaci kažu da bijeli šećer inicijalno nije loš po naš organizam, ali zbog modernog načina ishrane i prevelikih količina konzumiranja šećera, to sve više postaje.
Čini se da gubimo bitku sa šećerom pošto se on nalazi u 80 odsto industrijskih proizvoda – od keksa, slatkiša, preko slanih grickalica, do kečapa, sirnih namaza, pekarskih proizvoda i sličnih, gdje se njegovo prisustvo ne očekuje. Zbog toga je šećer danas veliki problem, dijabetes je sve češća pojava, a insulinska rezistencija poprima epidemijske razmjere. S toga, treba maksimalno ograničiti njegovu konzumaciju – ovo važi za zdrave ljude, dok predijabetičari i dijabetičari treba u potpunosti da izbace šećer i okrenu se drugim zaslađivačima.
Postoji čitav niz zaslađivača, no važno je prije upotrebe o svakom se dobro informisati.
Kokosov šećer ima možda i najsličniji ukus bijelom šećeru i iako je danas “popularan” i istina je da sadrži određene minerale, po kalorijskoj vrijednosti i glikemijskom indeksu jednak je običnom bijelom šećeru.