U par koraka do naljepše božićne pšenice

Božićna pšenica je jedan od najljepših blagdanskih ukrasa, a tradicionalno se sije 13. decembra, odnosno na dan  Sv. Lucije. Zahvaljujući svojoj zelenoj, svježoj boji i vitalnosti, pšenica simbolizira blagostanje i početak novog života.

Kako bi vaša božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam u tome pomoći.

Prije samog sijanja pšenicu je potrebno namočiti u mlakoj vodi, te ostaviti preko noći. Nakon toga, sjeme se suši na papirom ubrusu i potom sije.

Za sjetvu božićne pšenice se koriste sterilizirani supstrati. Prije sjetve, posude se pune supstratom do 2 cm ispod vrha, te se potom cijela površina dobro pritisne i direktno kako bi se sjeme ravnomjerno rasporedilo. Supstrat je potrebo dobro poprskati vodom.

Pšenica se sije dosta gusto, čak i nekoliko slojeva jedan preko drugoga, jer će tako biti gušća i ljepša. Nakon što se sjeme rasporedi po posudi, potrebno ga je poprskati vodom da što prije nabubri i proklija.

Zasijana pšenica najbolje uspijeva pored prozora, na umjereno toplom i svijetlom mjestu, ali ne blizu izvora topline da se ne bi osušila. Prvih nekoliko dana, prije nego krene nicati, pšenicu je dobro prekriti aluminijskom folijom jer ona čuva vlagu. Čim krene puštati zelene izdanke, folija se uklanja te se pšenica zalijeva umjereno svakog dana.

Pri tome treba paziti da zalijevanje ne bude prekomjerno, jer može dovesti do žućenja izdanaka i propadanja korijena. Za zalijevanje tanjirića pšenice potrebna vam je otprilike jedna žlica vode, a da bi se tekućina ravnomjerno rasporedila, dobro je upotrijebiti plastičnu bocu s raspršivačem.

Ukoliko pšenica izraste neujednačeno, viši vrhovi se skraćuju da bi se poravnala. Izrasla pšenica se može ukrašavati vezanjem različitim vrpcama.

Nadamo se da ćete uz ovih nekoliko savjeta uspjeti uzgojiti božićnu pšenicu koja će krasiti vaš dom za božićne i novogodišnje blagdane.

(Izvor: jabuka.tv)

 

scroll to top