Obilne padaline prave probleme građanima Bosne i Hercegovine. Prave ih i poskupljenja koja ne prestaju. U marketima u Bosni i Hercegovini litar mlijeka košta gotovo kao litar goriva. Primarni proizvođač po litri dobije najviše 80 feninga, kupac ga plati skoro tri marke u nekim trgovinama. Gdje nestaje razlika ili ko uzima taj novac?
Proizvodnja mlijeka u Bosni i Hercegovini na pravom je ispitu. Poskupljenje hrane i repromaterijala za proizvodnju ne prati i otkupna cijena, pa sve više farmera zasušuje grla.
”Kad je cijena bila 65 feninga bili smo zadovoljni jer je hrana bila 5 feninga, ali sad je hrana otišla na sto maraka i tu nema matematike za proizvodnju”, ističe proizvođač Milenko Nikolić.
Drugi proizvođač mlijeka Petar Dragojlović navodi da je računao, da bi samo ”poklopio” troškove trebao bi dobiti 1,40 KM za litar otkupljenog mlijeka.
”Ja sam izračunao svaki moj ulaz i izlaz, faktički ja na mlijeku gubim i nemojte se čuditi što narod smanjuje stoku”, kaže on.
Dok litar mlijeka u marketima košta skoro tri marke, negdje i više, primarnom proizvođaču otkupna cijena je od 80 do 90 feninga. Na pitanje u čiji džep odlazi razlika od preko dvije marke, proizvođači odgovaraju:
”Razlika ide mljekarama i lancima velikim trgovinskim centrima. Građani moraju da shvate da je otkupna cijena mlijeka od 85 do marke, to je ono što proizvođač ima, a razlika od 2,5 marke je u problemu sa onima koji drže mljekare”, rekao je Boško Radić iz Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.
Zbog niske otkupne cijene, mljekari se okreću tzv. prodaji ”od vrata do vrata”.
”Nose mušterijama, imaju stalne mušterije kojim nose kući, na kućnu dostavu dobijaju mlijeko i ljudima se malo više isplati, nemaju maltretiranja oko premija”, navodi Nikolić.
Iako su u više navrata tražili da otkupna cijena bude viša, u tome nisu uspjeli.
Stočarstvo u Bosni i Hercegovini nema perspektivu, a ukoliko ovaj trend bude nastavljen, gašenje farmi je neminovno. Na kraju, mljekarima i stočarima u BiH ostaje samo da se uzdaju u veće podsticaje koji su najavljeni ove godine kako bi održali proizvodnju, prenosi BHRT.