Cijene raznih proizvoda i sirovina na svjetskom tržištu već mjesecima divljaju, a tako je i sa cijenama pšenice, zbog čega su proizvođači, ali i građani, već počeli izražavati zabrinutost zbog toga šta nam donosi naredni period.
Posljedice poskupljenja pšenice se u mnogim zemljama već osjete u vidu poskupljenja proizvoda koji se prave od pšenice, a jedan od njih je i tjestenina.
“Pšenica je poskupjela na međunarodnom tržištu zbog slabe žetve, tako da je većina proizvođača brašna, hljeba i tjestenine primorana povećati cijene, a među njima je i naša kompanija. Rast cijena pšenice na svjetskom tržištu je uslovio neminovni rast cijene brašna, a samim tim i cijena tjestenine. Međutim, mi nismo dizali cijene dnevnih hljebova, a rast cijena tjestenine manji je od 10 posto”, kazali su za Klix.ba iz sarajevske kompanije Klas.
Iz Klasa kažu kako su cijene promijenili tek krajem oktobra, kada su potrošili apsolutno sve zalihe brašna koje su imali iz perioda kada su cijene bile dosta niže. Kažu i kako su se trudili da povećanje cijena bude minimalno i ispod 10 posto kod većine proizvoda.
“Hoće li biti poskupljenja brašna i proizvoda od brašna zavisit će isključivo od kretanja cijena pšenice na svjetskom tržištu. Klas kao domaća firma uglavnom nabavlja sirovine iz Bosne i Hercegovine, s izuzetkom pšenice, koju dijelom nabavljamo sa svjetskih tržišta, a kako je na svjetskom tako i na domaćem tržištu došlo do znatnog rasta cijena svih sirovina”, poručili su iz Klasa.
Safet Kolić, direktor kompanije Coly iz Lukavca, kazao nam je kako se i oni već neko vrijeme bore s ovim problemom.
“Cijene brašna variraju sa svakom novom isporukom, ali naša vizija je bila da se osiguramo određenim količinama brašna te da na taj način olakšamo dodatni udar sa svim poskupljenjima koja su nas zadesila u proteklom periodu i kojima se ne vidi kraj. Na taj način pokušavamo i trudimo se da kupcima osiguramo i zadržimo prihvatljive cijene Coly proizvoda. Analizirajući generalno tržište naše konkurencije kako u BiH tako i u zemljama regije cijene proizvoda od brašna su porasle čak i do 30 posto”, kazao je Kolić.
Misija ove kompanije je, kako je kazao Kolić, da cijene svojih proizvoda i u narednom periodu zadrži u što realnijem omjeru te da na taj način olakša već prekomjerne udare poskupljenja svih osnovnih životnih namirnica na kućni buždet građana.
“Povećanje cijena naše osnovne sirovine u proizvodnji itekako utječe na već postojeće stanje kako borbe s uvoznim proizvodima na tržištu BiH tako i zadržavanja postojećih radnih mjesta, koja su u današnje vrijeme itekako značajna. Cijene Coly proizvoda u narednom periodu želimo da zadržimo u granicama realnog. Naši planovi su da olakšamo našim kupcima, da imaju izbor i dobar omjer cijene i kvaliteta u odnosu na konkurentne proizvode”, istakao je Kolić te dodao kako prioritet pri nabavci daju domaćim sirovinama, ali i kako bh. kompanije uglavnom zavise od uvoza.
(Izvor: Klix.ba)