Izvoznici voća, povrća i prehrambenih proizvoda iz Bosne i Hercegovine, zatražili su hitan sastanak s nadležnima na državnom nivou i nivou entiteta kako bi se izbjegla duga zadržavanja s kvarljivom robom na granici sa Hrvatskom. Zbog ogromnih gubitaka, mnogi odustaju od plasmana svojih proizvoda u inozemstvo.
Prosječan izvoz svježeg voća i povrća iz naše zemlje u posljednje tri godine iznosio je 17.286 tona, što znači da se u sezonskom periodu od juna do septembra izvezu 864 kamiona ovih proizvoda. Na duga čekanja prevoznici su navikli, ali su ona za lako kvarljivu robu pogubna.
Vozači su nezadovoljni te kažu kako se čeka i po osam, devet sati, kako je roba kvarna. Najveći problem za izvoznike je rad fitosanitarne inspekcije na granici sa Hrvatskom, kaže Mladen Lazić iz Golog Brda kod Bijeljine koji godišnje put Hrvatske pošalje između deset i dvadeset kamiona povrća i voća.
“Rade radnim danom do 3 sata a subota i nedjelja ne rade nikako i dešava se da robe koje su utovarene u petak maltene da se bace u ponedjeljak ili ne mogu da prođu fitosanitarne uslove koji su jako rigorozni”, rekao je Mladen Lazić, proizvođač i izvoznik povrća i voća.
Zajedno sa izvoznicima i prevoznicima, Spoljnotrgovinska komora BiH uputila je prijedloge rješenja ovog problema svim nadležnim institucijama.
“Da se u toku sezone kada je najveći izvoz svježeg voća i povrća produži rad fitosanitarnih insepktora, da se nađi način da se otvori makar još jedna granični prelaz sa ovim uslovima”, rekla je Tijana Muhamedagić, tajnica Asocijacije za prehrambenu industriju VTK BiH.
Lopta je sada u “dvorištu” nadležnih institucija na nivou BiH i entiteta, sa kojima su izvoznici zatražili hitan sastanak. Iz Spoljnotrgovinske komore BiH su naveli da će izvoznici i prevoznici, ukoliko se u roku od nekoliko dana ne riješe ovi hitni zahtjevi, biti primorani da realizaciju traže na drugi način koji bi mogao rezultirati i kolapsom na graničnim prelazima.
(Izvor: Akta.ba)