Berbom zlatnih grozdova žilavke na lokalitetu Ušće, kod Trebinja, Podrumi “Vukoje 1982” su obilježili i ovogodišnju, 128. berbu, koja je, prema riječima Radovana Vukoja, direktora ove vinarije, bila izvanredna.
Iako se u Podrumima “Vukoje” radi isključivo probrana berba, od najboljih grozdova, ove godine je povećan i slador grožđa, koje je imalo i jako dobru kiselinu, pa će i vino zasigurno biti izvanrednog kvaliteta.
“Od probranih grozdova, koji imaju najbolji kvalitet, nabolji odnos šećera i kiselina, proizvodimo ovo specifično vino. Carsko vino je specifično i po tome što u svom procesu proizvodnje odležava dvije i po godine u akaciji, odnosno bagremu, a zatim dolazi u bocu, gdje ostaje još godinu dana, pa je tek onda spremno za tržište”, pojašnjava Vukoje.
Napominjući da upravo ovo tlo na lokalitetu Ušće daje specifičan mineralni karakter carskom vinu, koje je i njihovo najbolje vino, on kaže da je prirodno da sve te komponente daju specifičan kvalitet ovoj božanskoj kapljici, prepoznatoj po kvalitetu i na svjetskim tržištima.
“Ove godine je to vino, zauzevši vrlo visoku poziciju među selektirana tri vina u Londonu, donijelo priznanje ne samo za nas, nego i za jugoistočnu Evropu, jer je rijetko da neko vino s naših prostora i iz jugoistočne Evrope bude tako pozicionirano”, ističe Radovan Vukoje.
Najbolji sadržaj šećera i kiselina, kako objašnjava, daje specifičan aromatski buke, s obzirom na to da je na ovom lokalitetu velika amplituda noći i dana, gdje su dnevne temperature i u oktobru više od 25 stepeni, a noćne se spuštaju na dva do tri stepena.
U svemu ne treba zaboraviti da se ovdje grožđe proizvodi po strogim organskim pravilima, gdje se za prihranu zemljišta koristi isključivo stajnjak. Uopšte ne koriste hemijska sredstva, koja uništavaju zemlju, poput herbicida, tako da rad u skladu s prirodom daje i vrhunske rezultate.
“S obzirom na to da je naše carsko vino iz 2018. godine od probrane berbe grožđa pozicionirano tako visoko ove godine, onda možemo reći da je to sami vrh evropskog i svjetskog vinarstva”, dodaje Radovan Vukoje.
Onoliko koliko probrane sirovine uspiju obezbijediti, naprave toliko vina, a cjelokupna Vinarija “Vukoje 1982”, sa dva lokaliteta – Carski vinogradi i Zasad polje, svake godine proizvede između 180.000 i 220.000 boca.
(Izvor: Nezavisne novine)