Usljed trenda migracija sve je manje mladih na selu, a život u ruralnim sredinama za mnoge mlade ljude danas nije prihvatljiv, kaže Husein Selimović, predsjednik Udruženja poljoprivrednika USK.
“Nažalost, naša sela se postepeno prazne, a to najviše osjeća poljoprivredna proizvodnja jer ostajemo bez radne snage. Opšte stanje u društvu nije poštedjelo ni ruralne sredine, a ono što razlikuje nekadašnje migracije od sadašnjih je da u inostranstvo odlaze čitave porodice s malom vjerovatnoćom da će se vratiti”, kaže Selimović.
Prema njegovim riječima, izostala je adekvatna podrška svih nivoa državne vlasti za opstanak mladih poljoprivrednika, a ono što se sada pokušava učiniti je nedovoljno.
“Kada je u pitanju federalni nivo, posljednji program podrške koji je bio usmjeren da pomogne mladima na selu realizovan je još prije 12 godina i radilo se o simboličnim novčanim podrškama. S nivoa kantona imamo neke programe za mlade poljoprivrednike u nabavci mehanizacije i stoke, ali sve je to nedovoljno i često se zaplete u birokratskim procedurama. Ako se tome doda cjelokupni ambijent u kojem živimo, sve djeluje destimulirajuće na mlade, pa nam sela ostaju pusta”, kaže Selimović.
Prema njegovim riječima, već sada se osjeti veliki problem nedostatka radne snage u ruralnim sredinama, a teret poljoprivrednih gazdinstava pada na starije.
Među malobrojnima koji svoju egzistenciju i budućnost upravo vežu za selo su bračni par Mehmed (24) i Admira (21) Alagić iz sanskog sela Fajtovci. Mehmed je prionuo na posao odmah nakon završene srednje škole, danas je najmlađi vlasnik poljoprivrednog gazdinstva na području općine Sanski Most i već nekoliko godina vodi brigu o golemom poljoprivrednom gazdinstvu, koje je naslijedio od oca Bege, također istaknutog poljoprivrednika.
“Vjerujte da je situacija iz godine u godinu sve teža, jer su problemi s kojma se suočavamo mnogobrojni. U posljednje vrijeme divljaju cijene repromaterijala, što značajno poskupljuje proizvodnju, na tržištu vlada nelojalna konkurencija, nema zaštite domaće proizvodnje. Podrška države je nedovoljna i sve češće razmišljam da od svega dignem ruke”, kaže Alagić.
Kako bi stimulisala mlade poljoprivredne proizvođače i njihov ostanak na selu, Vlada USK je zadnje dvije godine izdvojila po 300.000 maraka za finansiranje njihovih projekata.
Kantonalni ministar poljoprivrede Sulejman Kulenović kaže kako je cilj da zadrže mlade na selu i zaustave sve masovniji odlazak poljoprivrednika.
“Pokušaćemo i na druge načine da olakšamo položaj i život poljoprivrednim proizvođačima, prije svega kroz povećanje poticajnih sredstava te iskorištavanje sredstava za sektor agrara koja nam nudi Evropska unija. Od krucijalne je važnosti da pokušamo zadržati ruralno stanovništvo i očuvati poljoprivredna gazdinstva”, kazao je Kulenović.
Prema podacima Obrtničke komore USK, od početka 2019. godine do sada odjavljeno je više od 1.000 obrtničkih djelatnosti, a najviše poljoprivrednih gazdinstava.
(Izvor: Nezavisne novine)