Bosna i Hercegovina raduje se izvozu svojih mliječnih proizvoda u Kinu, rekao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa zemlje Staša Košarac.
U nedavnom intervjuu za agenciju Xinhua, nazvao je kinesko tržište “velikom šansom za domaći poljoprivredni sektor” i napomenuo da je BiH napravila posljednji korak u procesu odobravanja izvoza mliječnih proizvoda na kinesko tržište.
Očekuje se da će kineski partneri sada usvojiti popis od 13 tvornica mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH kojima je odobren izvoz na tržište Europske unije ili poslati vlastite inspektore koji će sami pregledati i odobriti objekte.
Prema Košarcu, izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na kinesko tržište potaknut će mlječnu industriju u BiH i privući nova ulaganja, poboljšati poljoprivrednu politiku, povećati prihod ruralnog stanovništva i smanjiti trgovinski deficit zemlje.
Ministrov optimizam nije neutemeljen. Kina je u februaru izjavila da namjerava u narednih pet godina iz zemalja Srednje i Istočne Europe uvesti robu vrijednu više od 170 milijardi američkih dolara, raditi na udvostručavanju poljoprivrednog izvoza zemalja CIE u Kinu i podizati dvosmjernu poljoprivrednu trgovinu za 50 posto.
Darko Čobanov, menadžer kvalitete u tvornici sira Eko Sir Puđa, vrlo je optimističan u pogledu mogućeg odobrenja izvoza mliječnih proizvoda na kinesko tržište.
“Jako smo zainteresirani za isprobavanje bilo kojeg novog budućeg tržišta, posebno onoliko velikog kao kinesko. S postojećim kapacitetima mogli bismo osigurati godišnje oko 200 tona tvrdog sira za Kinu, rekao je Čobanov, dodajući kako sirana godišnje proizvodi više od 500 tona sira i ima ogroman potencijal za proširenje svojih kapaciteta.
“To može biti win-win dogovor”, rekao je Čobanov.
Prema Vanjskotrgovinskoj komori BiH, BiH godišnje proizvede oko 16.000 tona sira što čini samo 6 posto ukupne proizvodnje mlijeka u zemlji.
Smail Žilić, 59-godišnji mljekar, također je vrlo optimističan u pogledu izvoza sira u Kinu.
“U našoj tvornici sira Kupres Milch proizvodimo oko 30 tona godišnje, ali sa postojećim kapacitetima mogli bismo ići i do 100 tona godišnje. Također smo otvoreni za pregovore o raznim vrstama partnerstava kako bismo povećali kapacitet”, rekao je Žilić.
Izvozna postignuća nositelji su razvoja domaće mliječne industrije, rekao je Košarac, dodajući kako je Kina prijateljska nacija i dugogodišnji partner s kojim bi BiH željela ojačati saradnju i trgovinu, navodi Xinhua.
(Teglica.ba/Akta.ba)