Poljoprivredne površine na području Ljubuškog uskoro će se digitalno nadzirati, što će uvelike omogućiti značajniji razvoj poljoprivredne proizvodnje.
Istaknuto je to na predstavljanju projekta “Digitalizacija općinskog upravljanja zemljištem“, kojim se želi uvesti digitalna tehnologija u područje upravljanja korištenjem poljoprivrednog zemljišta na području grada Ljubuškog.
Vezano uz navedeno, u zgradi Gradske uprave potpisan je Memorandum o saradnji za provedbu projekta između Grada Ljubuškog i partnera. Cilj projekta vrijednog 250.000 KM je unaprjeđenje kapaciteta lokalnih samouprava u području digitalnog upravljanja zemljištem.
Kroz predstavljanje ovog regionalnog projekta direktor REDAH-a Ivica Sivrić kazao je kako je Ljubuški uključen u projekat jer je prepoznat kao sredina koja ima potencijal u razvoju poljoprivrede i koja je dosta zemljišta dala u zakup poljoprivrednim proizvođačima.
U rano proljeće najveći problem stvaraju vremenske neprilike, odnosno mrazevi i niske temperature od kojih nerijetko stradaju poljoprivredne kulture, a sad je u planu postavljanje meteostanica, kako bi poljoprivrednici iščitavajući podatke mogli pravovremeno reagirati. Uz to, Grad Ljubuški je dobio računarsku opremu i trajni certifikat za AgroLIFE platformu.
”Kroz ovaj projekat uz opremu, koja će pomoći gradskim službama i Zavodu za poljoprivredu kantona i unaprijediti njihov rad, dobit ćemo i meteostanice koje će biti postavljene na području grada Ljubuškog, a od kojih će naši poljoprivrednici imati pristup svim podacima, jer znamo koliko vremenske prilike utječu na našu proizvodnju čiji se najveći dio odvija pod otvorenim nebom. Tu su i softverska rješenja kojima će poljoprivrednici imati pristup, a ono najvrjednije što ćemo dobiti kroz ovaj projekat je znanje da bi mogli pružiti još bolju uslugu našim poljoprivrednicima”, kazao je gradonačelnik Vedran Markotić.
Predstavnik firme TeleGroup Stefan Đurović pojasnio je na koji način će se digitalno nadzirati poljoprivredno zemljište i kakve podatke će aplikacija nuditi.
”Cilj je podići svijest o digitalizaciji u poljoprivredi, koja je osjetljivo područje, no naši poljoprivrednici moraju razumijeti da tehnologija nije više toliko daleko, da je sada dostupna i uz pomoć REDAH-a i lokalnih predstavnika sasvim sigurno možemo uspostaviti sistem koji može riješiti brojne probleme koje dolaze u narednih pet do 10 godina na ovom području”, naglasio je Đurović.
Regionalni projekat “Digitalizacija općinskog upravljanja zemljištem” provode GIZ i tvrtka TeleGroup, u partnerstvu s Mrežom za povoljno poslovno okruženje koju predstavljaju NALED, REDAH, Privredna komora Republike Srpske i Privredna komora Crne Gore u okviru programa develoPPP njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).