Niske temperature za ovo doba godine povećale su troškove uzgajivačima pilića. Sezona grijanja je produžena, a nedostatak energenata na tržištu i visoke cijene, problemi su sa kojima se već odavno suočavaju.
“Znači još jedan dodatni trošak koji imamo evo i skoro april će izaći, mi i dalje ložimo u svojim objektima i trošimo ugalj naftu, drva, sve zavisi kako je ko orjentisan” ističe Mevludin Kahvedžić, predsjednik Udruženja peradara u TK.
“Ja sam 9 hiljada i 300 KM ove godine kupio uglja, samo je jedan kamion je išao na papire, ono sam sve kupio na crno” kaže Ramiz Smajić, peradar iz Gračanice.
Ovo je svakako novi udar na peradare koji su već odavno u nezavidnoj poziciji, jer nemaju dovoljno sredstava da održe proizvodnju, bez čega nema ni zarade.
“Sada je došlo vrijeme da ja sa dva sprata, ne mogu da držim ni jednog radnika i povremeno nekog angažujem oko izđubravanja i tako. Imao sam sina koji je radio sa mnom devet godina, njega sam otpustio ne mogu više da finansiram” ističe Ramiz.
Traže pomoć nadležnih da sačuvaju postojeću proizvodnju, a izlaz vide u povećanju poticaja na kantonalnom nivou.
“Povećanjem federalnog nivoa mi smo tražili negdje oko 0.15 feninga vjerovatno će to i biti na 0.12-013. feninga, opet smo tražili od kantonalnog ministarstva da nas uvrste sa 0.11- 0.12. feninga, tako bi 0.23-0.24 feninga nas to zadovoljilo da bi opstali i sačuvali postojeću proizvodnju” naglašava predsjednik Udruženja peradara u TK.
Ukoliko izostane pomoć nadležnih veliki broj uzgajivača pilećeg mesa u Tuzlanskom kantonu odlučit će se na gašenje farmi, a znatan broj njih već je zatvoren na području Gračanice, koja je kako ističu iz Udruženja nekada bila kolijevka peradarstva. Trenutno je 88 peradara u TK čiji je kapacitet oko 12 miliona brojlera godišnje, međutim sada godišnja proizvodnja iznosi oko 7 miliona.
(Izvor: RTV Slon)