Proljeće je najpovoljnije vrijeme za sjetvu povrća, međutim često se prilikom sjetve pojavljuju problemi koji se odnose na dubinu i gustoću sjetve, što rezultira prorjeđivanjem nakon nicanja kultura. Kako bi se donekle izbjegli ti problemi, a samim time i olakšao posao sjetve, koriste se tzv. sjemena u trakama.
Na tržištu se mogu kupiti trake različite duljine (najčešće pet metara) u kojima se već nalazi sjeme mrkve, salate, peršuna, bosiljka ili neke druge povrtnice, spremno za sjetvu.
Navedene trake se koriste kod sjetve na otvorenom i u slučajevima kada smo tlo prethodno kvalitetno obradili, odnosno fino-mrvičasto usitnili. Osim toga, tlo treba biti i dobro nagnojeno jer je razumljivo kako će biljke napredovati samo uz dovoljnu količinu hranjivih elemenata. Za gnojidbu se posebno preporučuju organska peletirana gnojiva, primjerice Povrtko.
Nakon što smo traku položili na pripremljeno i prikladno nagnojeno tlo, dovoljno ju je lagano prekriti slojem rahle zemlje ili supstratom za sjetvu te obilnije zaliti (pogotovo ako je tlo suho) kako bi sjemenke došle u kontakt s tlom.
Primjerice, mrkve iz ovakvih traka su pravilnog oblika i standardnih dimenzija. Osim mrkve, danas se u bolje opskrbljenim agrocentrima mogu pronaći i trake sa sjemenkama peršuna, špinata, salate, rotkvice, bosiljka i dr. vrsta povrća.
Sjeme u trakama je posebno zanimljivo hobistima, a osim primjene u vrtovima, sjetva povrća u traci može se obaviti i u posudama koje se drže na balkonima što je posljednjih godina posebno zastupljeno u gradovima.
(Izvor: Jabuka.tv)