Laganiji obroci i šetnja za oporavak tijela od novogodišnje trpeze i umora

Bogatoj i nesvakidašnjoj novogodišnjoj trpezi rijetko ko može odoljeti, a nakon nakupljenog velikog broja kalorija u danima koji slijede tijelo je na adekvatan način potrebno vratiti u ravnotežu. Masnu, prženu i začinjenu hranu treba zamijeniti laganijim obrocima, a kroz proces oporavka tijela doći će i do topljenja nakupljenih kilograma.

“Novogodišnji praznici obiluju visokokaloričnom hranom koja sadrži i mnogo nenutritivnih sastojaka, kao što su aditivi, šećeri i slično. Višak slobodnog vremena obično znači i više obroka. S druge strane, hrana ima važnu socijalnu komponentu. Ljudi se okupljaju oko stola, druže i stvaraju uspomene. Zato se u danima praznika spremaju najljepša jela. Organizam tada bude opterećen hranom koju možda i ne jedemo tako često, kao što su različiti proizvodi od mesa i pića. Sve ovo nerijetko dovodi do opterećenja probavnog sistema, posebno jetre, što rezultira probavnim smetnjama i viškom kilograma. Popratne pojave su i glavobolja, nesanica, nadutost i slično. Čak i koža može biti siva i suha”, kaže nutricionistica doc. dr. Marizela Šabanović.

Nakon obilne novogodišnje trpeze tijelo je potrebno vratiti u ravnotežu te je u danima koji slijede preporučljivo konzumirati manje kaloričnu hranu.

“Radi brže probave i lakšeg pražnjenja crijeva u prehranu treba dodati različite povrtne supe, biljne čajeve te svježe cijeđene sokove. Sve su ovo dobri izvori vitamina i minerala te antioksidanasa. Zanimljivo je da vitamin C i polifenoli iz hrane sprečavaju formiranje štetnih nitrozamina za koje se vezuje nastanak raka. Nitrozamini nastaju djelimično iz nitritnih soli koje se nalaze u sastavu mesnih prerađevina koje tako rado jedemo tokom praznika”, navodi Šabanović.

Bogata trpeza neminovno loše utječe na našu crijevnu floru, posebno velika količina šećera i zasićenih masnoća te pržena i pohovana hrana.

Šabanović kaže da je zbog toga nakon praznika u svoj jelovnik potrebno uvrstiti prirodne probiotike iz jogurta i kiselog kupusa. Kiseli kupus, osim što sadrži dobre bakterije i vitamin C, bogat je i vlaknima koja su prebiotici. Prebiotici su hrana za dobre crijevne bakterije.

“Dobar izbor su i različita variva od povrća pripremljena bez mesa. Ne pretrpavati se. Jesti manje obroke i kretati se. Unositi malo više tekućine u vidu vode i biljnog čaja. U svim proizvodima od mesa je obično i puno soli. Zato je važno unijeti dovoljno vode kako bi se ona izbacila i smanjila nadutost”, savjetuje istaknuta nutricionistica.

scroll to top