Vjerovatno je malo onih koji se nisu našli u sitaciji da višak hrane moraju baciti jer je čuvanje nekih namirnica gotovo nemoguće ili komplikovano. Ipak, postoje neki trikovi koji će pojednostaviti produženje roka upotrebe pojedine hrane.
Na primjer, višak začina možete sačuvati i na način da ga isjeckate, stavite u teglu i prelijete maslinovim ili nekim drugim uljem. Kasnije po potrebi stavljajte u jela.
Takođe, svjetlost, kiseonik, toplota i vlažnost su faktori koji dovode do kvarenja namirnica. Ako se pravilno skladište, namirnice će duže ostati ukusne, svježe i bogate hranjivim sastojcima.
Svježi sir i pavlaka
Svježi sir i pavlaku najbolje ćete sačuvati tako da ih zajedno s posudom u kojoj se nalaze okrenete naopačke i tako stavite u frižider. Na taj način se stvara efekat vakuuma, što usporava razmnožavanje bakterija.
Brašno, palenta i zobene pahuljice
Želite li sačuvati brašno od malih insekata koji vole boraviti u njemu – posegnite za ljutom kaugumom (od mentola), omotajte je folijom i stavite u vrećicu. To držite u brašnu. Istu metodu koristite i za čuvanje palente, zobenih pahuljica i ostalih žitarica u kojima se mogu naći insekti.
Bobičasto voće
Bobice, poput borovnica, će vam duže biti svježe ako ih nakon kupovine isperete posebnom otopinom – u šoljicu stavite dvije kašike sirćeta, isperite ih i spremite.
Hljeb
Želite li da hljeb duže ostane svjež i mekan, i ne upljesnivi se, u vrećicu ubacite stapku celera.
Jabuka
Ukoliko ste narezali jabuku na komade i shvatili da ih nećete pojesti, stavite ih zajedno jedan uz drugi u krug pa učvrstite gumicom tako da se izvana vidi samo kora. To će usporiti stvaranje smeđe boje.
Suho voće
Suho voće čuvajte u dobro zatvorenoj staklenoj posudi na hladnom mjestu. Na ovaj način će duže ostati mekano i sočno.
Banana
Zamotajte vrh banana, koji ih drži na okupu, prozirnom folijom. Tako će stajati tri do pet dana duže nego inače a da ne počnu trunuti. Ovaj trik posebno je koristan kod organski uzgojenih banana.