Mostarsko blato je mjesto gdje se pravi najbolji koziji sir

Tvrdi punomasni sir iz mijeha Caprina na izložbi Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar u prethodnim godinama osvojio je 19,53 bodova od mogućih 20, dok je tvrdi punomasni sir u ekstra djevičanskom maslinovom ulju Caprina osvojio 19,92 bodova od mogućih 20

Sirana Llaeth posjeduje vlastitu farmu i nalazi se na rubnom dijelu Mostarskog blata.

Ova sirana krenula je s radom još 2010. godine kada je poslovala preko Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Buhač koje je nastavak tradicionalnog seoskog načina života oslonjenog na poljoprivredu i stočarstvo gdje se tradicionalna proizvodnja kozjeg sira iz mijeha konstantno osavremenjuje.

Povećanjem potražnje za proizvodima porodična farma koza se povećava, te se u proces uključuju kooperanti koji proizvode mlijeko na domaći način. Proizvodnja mlijeka je pod stalnim nadzorom veterinara i veterinarskih inspektora kako bi sirani osigurali što kvalitetnije mlijeko.

„Imamo stado od 70-ak muznih koza. Koze su na ispaši ujutro i predvečer na brdu Trtle iznad naše farme. Brdo obiluje niskim raslinjem i pašnjacima koji su izrazito bogati ljekovitim biljem koje daje dodatnu kvalitetu mlijeka, a samim time i sira“, ističe Marko Buhač, vlasnik sirane Llaeth.

Proizvodnja se odvija na tradicionalan način. Koristi se prirodno sirilo i mišine dobivene od jarića. Za razliku od tradicionalnog načina proizvodnje i skladištenja sira, sirana Llaeth je osigurala sve najbolje uvjete proizvodnje i zrenja sira propisane najvišim standardima.

”Tehnologija proizvodnje sira iz mijeha razvijena je u saradnji sa najboljim tehnolozima iz BiH. Proizvodnja mlijeka i sama prerada je pod stalnim stručnim nadzorom veterinara i tehnologa s kojima imamo odličnu saradnju”, ističu vlasnici sirane.

U mnoštvu mliječnih proizvoda koji se nalaze na tržištu kozje mlijeko i kozji tvrdi sir iz mijeha zastupljeni su u manjoj mjeri. Takvih sireva je malo, ali su u pravilu dosta kvalitetni i cijenjeni.

scroll to top