Kako se suši origano?

Origano je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice usnača, a naziva se još i mravincem. Koristi se pretežno kao začinska biljka zbog izrazito jake arome. Stabljike su uspravne, crvenkaste i odrvenjele u donjem dijelu biljke. Gornji dijelovi stabljike su razgranati, a može narasti do 60 cm. Korijen je vodoravan i ima puno malog korijenja. Listovi su jednostavni i mali, dužine 1 – 4 cm i uski. Cvijet origana je malen i veličine 4 – 7 mm te je za stabljiku pričvršćen s kratkom peteljkom. Cvjetovi su skupljeni u metličaste cvatove na vrhu stabljike, a plod je plod je glatka stabljika dužine oko 1 mm.

Sušenje origana

Origano je jedna od rijetkih biljaka koja zadržava sva svoja ljekovita i blagotvorna svojstva poslije sušenja. Nakon sušenja i dalje ima intenzivnu aromu i miris te prilikom sušenja ispušta jak miris. Listovi se brzo suše u hladu na zraku, ali ih možete osušiti u pećnici, mikrovalnoj ili dehidratoru.

Sušenje na zraku

Listove origana rasporedite na pleh ili pamučnu krpu, stavite na sjenovito i prozračno mjesto. Nemojte namirnicu izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti jer će izgubiti boju i ljekovita svojstva. Svaki dan listove okrenite te ako je velika vlaga  zraku stavite ih u zatvorenu prozračnu prostoriju. Možete ubrati i cijelu biljku te ju objesiti u hlad na prozračno mjesto.

Origano je višegodišnja biljka i zbog toga se ne preporučuje brati cijelu biljku već samo listove, jer ćete i u narednim godinama imati listova za sušiti. Listovi će, ovisno o atmosferskim uslovima, biti suhi u roku od 3 – 4 sedmice. Nakon toga ih stavite u hermetički zatvorene posude i spremite na suho i tamno mjesto.

scroll to top