Činjenice o šećeru: Šteti li organizmu i treba li ga izbaciti u potpunosti iz prehrane?

Ilustracija

Šećer je jedna vrsta ugljikohidrata, kao što su to i vlakna i škrob. Iako su ugljikohidrati esencijalni makronutrijenti (hranjive tvari koje tijelo koristi u velikim količinama), šećer to nije.

Šećer je krovni pojam za mnoge vrste jednostavnih ugljikohidrata, uključujući bijeli stolni šećer. Naziva se i saharoza, što je najčešći zaslađivač koji se koristi pripremi kolača i pekarskim proizvodima.

Saharoza je samo jedna od nekoliko vrsta šećera koji se prirodno nalaze u hrani uključujući voće, povrće, žitarice i mliječne proizvode. Ostali prirodni šećeri uključuju fruktozu, galaktozu, glukozu, laktozu i maltozu.

Šteti li nam šećer?

Šećer nije sam po sebi loš. Zapravo, potreban je jer naša tijela rade na šećeru. Prerađujemo ugljikohidrate iz hrane i veći dio pretvaramo u glukozu (šećer). Naše stanice izvlače glukozu iz krvotoka te je koriste kao gorivo i energiju.

Stoga, uklanjanje prirodnih izvora šećera i drugih ugljikohidrata iz prehrane poput voća, mliječnih proizvoda i žitarica, nije zdrav izbor. Ali možemo odlučiti odakle dolazi slatkoća naše hrane, ističe dijetetičarka Jessica Ziesel sa univerzieta Johns Hopkins Medicine.

Razmotrite svoje izvore šećera

Postoji velika razlika između dodanog šećera i prirodnog šećera. Mnogo šećera dodaje se prerađenoj hrani kao što su slatkiši, sok, slatki čaj. Rezultat je da mnogi ljudi konzumiraju veliku količinu dodanog šećera koji nema nikakve prehrambene prednosti. A previše dodanog šećera može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući visok nivo šećera u krvi, inzulinsku rezistenciju, probleme sa zubima kao što su karijes, povećani trigliceridi, pretilost i dijabetes tipa 2.

Što su zamjene za šećer?

Zamjene za šećer su slatkog okusa, ali ne sadrže šećer. Imaju manje kalorija od šećera, a neke uopće nemaju kalorija. Hrana označena kao ”bez šećera”, ”keto”, ”nisko ugljikohidratna” ili ”dijetna” (nema svih oznaka i na našem tržištu) često sadrži zamjene za šećer, koje spadaju u tri kategorije: umjetna sladila, šećerni alkoholi i novi zaslađivači.

Umjetni zaslađivači

Većina umjetnih zaslađivača (također nazvanih nenutritivnim zaslađivačima) proizvodi se od hemikalija u laboratoriju. Neki su napravljeni od prirodnih tvari poput bilja. Mogu biti 200 do 700 puta slađi od konzumnog šećera.

Ovi zaslađivači ne sadrže kalorije ili šećer, ali također nemaju korisne hranjive tvari poput vitamina, vlakana, minerala ili antioksidansa.

Tradicionalno, umjetna sladila su bila jedina opcija za ljude koji trebaju pratiti nivo glukoze u krvi ili težinu. Neki stručnjaci smatraju da umjetni zaslađivači predstavljaju opasnost za zdravlje, od debljanja do raka.

Treba li izbaciti šećer iz prehrane?

Uklanjanje svih šećera iz vaše prehrane znači da biste mogli propustiti važne hranjive tvari koje se nalaze u voću, cjelovitim žitaricama i mliječnim proizvodima. Dijete koje izbacuju sve ugljikohidrate i šećere, poput ketogene dijete, mogu biti štetne za vaše zdravlje.

Bez šećera, naše tijelo mora pronaći alternativne izvore energije. Dakle, ono će koristiti ketonska tijela (tvari koje proizvodi jetra) kao gorivo.

”Naše tijelo zapravo prelazi u stanje gladovanja”, objašnjava Ziesel.

Dijeta bez ikakvih ugljikohidrata ili šećera često uzrokuje grupu simptoma poznatih kao ”keto gripa” koji mogu uključivati ​​glavobolju, umor i ”maglu” u glavi.

Ziesel preporučuje smanjenje unosa visoko rafinirane hrane i pića s dodanim šećerima i umjetnim sladilima, ali ne i uklanjanje svih ugljikohidrata iz vaše prehrane.

scroll to top